Секція 6. Проблеми та перспективи розвитку маркетингу в Україні

Гнатик Оксана Іванівна
Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ


ОСНОВНІ ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ ТА СУЧАСНІ МЕТОДИ ОРГАНІЗАЦІЇ МАРКЕТИНГОВИХ КОМУНІКАЦІЙ


Сучасний ринок характеризується активним насиченням ринкового простору інформацією, зростанням її значущості й цінності. В цих умовах суттєво ускладнюються процеси формування попиту й уподобань споживачів, здійснення комунікаційного впливу на них.
 Ефективна комунікаційна діяльність покликана не тільки надавати споживачеві необхідні знання щодо характеристик і якості товарів та послуг, умов укладання угод, особливостей конкурентної пропозиції, а й викликати прихильність покупців, створити атмосферу емоційного взаєморозуміння, доброзичливості й довіри між виробником і споживачами, суспільством.
Об’єктивна необхідність використання маркетингових комунікацій для характеристики інформаційних процесів у суспільстві зумовлюється особливостями сучасного етапу розвитку ринкових відносин, які розширюють сферу їх застосування.
При сучасному стані розвитку комунікаційних процесів, підвищенні ролі громадської думки в Україні, перед кожним підприємством виникає необхідність у планомірних інформативно-аналітичних, координаційних і впливово-контролюючих діях, метою яких є налагодження стосунків з громадськістю та її окремими групами.
Засоби комунікації радикально перетворюють середовище, в якому живе та спілкується сучасна людина. Всеохоплююча мережа спілкування створює глобальну єдність людей, ліквідує простір та час у звичному розумінні, через що світ сприймається як одне ціле. Відбувається так звана глобалізація мас: міжнаціональні промислові та банківські корпорації, розвиток міжнародної торгівлі, рух капіталу й робочої сили “уніфікують” життя та споживання. Нові засоби зв'язку (Інтернет) не тільки забезпечують спілкування людей у будь-яких найвіддаленіших і важкодоступних місцях нашої планети, але сягають навіть у космос, торкаються особистого життя кожного з нас. Нав'язуванні  телебаченням та ілюстрованими журналами зразки поведінки, зовнішності, “престижного” способу життя знеособлюють людей, позбавляють їх індивідуальності.
Такі тенденції розвитку сучасних масових комунікацій стали причиною небувалого зростання їхнього політичного впливу на суспільство, на формування суспільної думки. Нині зростання кваліфікації учасників комунікацій потребує від менеджменту використання більш складних та тонких методів керування. Виявляється, що нині вже недостатньо керувати поведінкою  людей, щоб спрямувати події в потрібному напрямку. На думку теоретиків комунікацій, необхідно керувати першопричинами поведінки, тобто тим, що люди думають та відчувають, формувати громадську думку та потрібні масові настрої. Теорія комунікацій дає рекомендації, що треба зробити, аби просунути індивідуума зі стадії формування латентного (неявного) ставлення до активного стану. Ясна річ, що поглиблення теоретичних досліджень психології й поведінки споживача потребує від маркетингових служб постійної ініціативи, нетрадиційних форм роботи з клієнтами, тобто справжньої творчості. Відтак особливого значення набуває знання основ теорії комунікації.
В минулому 2010 році на тенденції українського маркетингу суттєво вплинула світова криза. Якщо на початку року були світлі прогнози при виборі найбільш ефективних маркетингових заходів і пошуку нових метрик їх оцінювання, то в дійсності багато компаній прийшли до необхідності жорсткого скорочення витрат. Тому найбільш популярним в 2010 році стало використання Інтернет-маркетингу, соціальних та корпоративних медіа, збільшення програм лояльності і нішевої сегментація клієнта.
Втрата традиційними ЗМІ монополії на оповіщення в інформаційному полі відкриває перед корпоративними медіа (як друкованого, так і електронного формату) великі можливості. Корпоративні медіа сьогодні вже складають конкуренцію звичайним ЗМІ і при цьому стають прибутковими проектами.
Роль соціальних медіа починає змінюватись. Якщо раніше соціальні платформи використовувались для створення контенту суто особистого характеру, то сьогодні домінує професійний і робочий контент, яким користувачі обмінюються в режимі реального часу. Активність користувачів в соціальних медіа в 2010 році зросла на 20% [1].
Нова практика маркетингу вимагає нестандартного підходу, креативності,  нових інструментів маркетингу і виборчого підходу до кожного завдання. Не можна, як раніше користуватись стандартним набором рекомендацій і стратегій. Динамічний розвиток технологій, зміна сприйняття і збільшені потреби споживачів ускладнюють задачу маркетологів.  
В світовій  практиці маркетингу вже давно закріпились такі поняття, як нейромаркетинг, Ambient-реклама, event-маркетинг, Україна тільки починає робити перші кроки в цьому направленні [2].
Складна економічна ситуація в країні  призвела до скорочення кількості підприємств event-ринку на 50%. Українські компанії обмежують витрати, не пов’язані безпосередньо з основною діяльністю. У першу чергу скорочення торкнулися бюджетів, що виділяють на спеціальні заходи, а це болюче вдарило  по вітчизняному event-ринку. Якщо навесні 2008 року в Києві налічувалось понад 800 event-агенцій, то сьогодні в столиці залишилось трохи більше 400, що працюють у сфері event-маркетингу, з яких приблизно половина – маленькі агентства, в яких всього 1-2 співробітника, ще 30% - підприємства середнього розміру зі штатом у 5-6 осіб. Великих агентств у Києві лише 20% [3].
Таким чином, головним завданням event-компаній є роз’яснення важливості користування event- послугами і необхідності залучення event-агенств для вирішення корпоративних завдань компанії. З метою підвищення рівня задоволеності наявних і залучення нових клієнтів компаніям event-ринку слід приділяти більше уваги розробці сценарії і використовувати креативні підходи у діяльності і навіть зробити це своїм брендом, а також вдосконалити цінову політику, розробити прозорі механізми співпраці з клієнтами у напрямі формування ціни.
Event-компаніям слід активно використовувати рекламу в друкованих ЗМІ, комерційні оголошення в Інтернеті, поширення інформації через адресну розсилку, залучення пабліситі, підвищення уваги з боку ЗМІ завдяки спільній діяльності з галузевою пресою, публікаціям аналітичних матеріалів, виконаних співробітниками агентств, створення і просування власного Інтернет-сайта.
Отже, українські маркетологи повинні бути готові до використання і адаптації нових інструментів маркетингу в своїй практиці, а також до розвитку і зміни вже існуючого інструментарію. Прогнозується, що в 2011 році рекламодавці активно почнуть освоювати ще один вид комунікацій – брендовані додатки для мобільних телефонів.

Список використаних джерел:
1.                           Горлов А. Основные тенденции развития украинского маркетинга в зеркале мнений украинских экспертов // Маркетинг и реклама. – 2011. - №1. – С. 16-23.
2.                           Карпинчик В. Новая практика маркетинга требует нестандартный подход // Маркетинг и реклама. – 2011. - №1. – С. 34-35.
3.                           Ткачук О. Event – важлива складова  сучасного PR // Маркетинг в Україні. – 2011. - №1. – С. 34-37.